Randers Fjord Stien tager form – nu kan du komme tættere på vandet

En ny, sammenhængende natursti i Naturpark Randers Fjord fra Vestrup, via Albæk til Mellerup giver nu bedre mulighed for at komme tæt på vandet og nyde den smukke natur langs Randers Fjord. Første etape af Randers Fjord Stien indvies torsdag den 24. april med en gåtur på ruten for alle interesserede.
NATURPARK RANDERS FJORD – 31 kilometer sti på nordsiden af Randers Fjord er nu klar til massevis af gåture ved marker, diger, skove og sivskove. Med adskillige stisløjfer, er der mulighed for både lange og korte ture på det nyetablerede spor ved Albæk, Støvringgaard og Mellerup, som udgør første etape af Randers Fjord Stien. En stor del af den nye rute går på digerne langs fjorden, hvor der ikke tidligere har været offentlig adgang.
Den nye sti glæder borgmester Torben Hansen (S):
– Stien er et vigtigt skridt i etableringen af en sammenhængende skiltet stiforbindelse rundt om Randers Fjord og bidrager til udviklingen af friluftslivet i vores kommune. Vi ønsker at gøre naturen mere tilgængelig for alle, og denne sti giver borgere og besøgende en unik mulighed for at opleve vandet og dyrelivet på tæt hold, siger han og tilføjer:
– Stien er også et vigtigt element i udrulningen af Gudenåplanen, hvor vi sammen med de øvrige kommuner langs Gudenåen vil styrke åen og Randers Fjord som rekreativt naturområde.
Lokale frivillige giver en hånd med
I forbindelse med projektet er der dannet en ”stigruppe” bestående af lokale frivillige. Gruppen har spillet en vigtig rolle i projektet, fortæller projektleder i Randers Kommune, Charlotte Bylling Nielsen.
– Stigruppen består af folk med et stort lokalkendskab. De er kommet med inputs til stiens forløb, lokale ønsker og mulige udfordringer. Derudover hjælper de med at holde stien pæn og er vigtige ambassadører for projektet, siger hun.
Og netop den lokale opbakning er vigtig, påpeger hun.
– Det har været fantastisk at opleve den store opbakning fra de lokale og fra de private lodsejere og pumpelag, som velvilligt har stillet deres jord til rådighed for projektet. Det er helt afgørende for, at dette projekt er lykkes, og det vil vi gerne sige dem en stor tak for. Nu ser jeg frem til arbejdet med at forbinde 1. del af Randers Fjord Stien med Udbyhøj, siger Charlotte Bylling Nielsen.
Stien, der de fleste steder er etableret på privat jord, er hele vejen afmærket med pile. Ved startpunkterne er der opsat kasser, hvor man finder en folder eller en QR kode med kort over ruten og beskrivelser af de seværdigheder, man kommer forbi.
Indvies med fælles gåtur
For at markere åbningen af den nye sti, inviterer Randers Kommune, Naturpark Randers Fjord og stigruppen på en fælles gåtur torsdag den 24. april klokken 15.00. Gåturen er 7,5 kilometer lang og foregår i et moderat tempo.
Den starter ved Klyngehuset Kronjylland i Albæk, Nedre Vej 106, 8930 Randers NØ. Her serveres der efter turen kaffe og kage. Det er gratis at gå med.
Husk praktisk fodtøj, lyder opfordringen.
Randers Fjord Stien er blevet til i et samarbejde mellem lokale frivillige, frivillige lodsejere, SPOR (Landbrug & Fødevarer), LAG Randers Favrskov og Randers Kommune.
Kommentarer