Østbroen står uden for bred budgetaftale: Når præmissen er Klimabroen, så er det svært
Erik Bo Andersen, Borgerlisten Østbroen, med reflektioner over, hvorfor den lokale liste ikke er med i budgetaftalen. Arkivfoto.
Ni partier er med i den nye budgetaftale i Randers Kommune. Borgerlisten Østbroen står udenfor og peger både på Klimabroen og kommunens økonomiske kurs som årsag. Listen kalder økonomien i aftalen uansvarlig og ønskede en model, hvor den kunne være med i resten af budgettet uden at bakke op om Klimabroen.
Der bliver ingen underskrift fra Borgerlisten Østbroen på den nye budgetaftale for Randers Kommune.
Fredag blev ni partier enige om budgetaftalen for 2027-2030. SF, Socialdemokratiet, Venstre, Dansk Folkeparti, Danmarksdemokraterne, Liberal Alliance, Konservative, Enhedslisten og Radikale Venstre står bag aftalen.
Østbroen står derimod udenfor.
Og ifølge listen skyldes det først og fremmest et velkendt stridspunkt i Randers-politik: Klimabroen.
– Når præmissen er Klimabroen, så er det svært, lyder det fra Borgerlisten Østbroen i partiets reaktion på budgetaftalen.
Østbroen ønskede under forhandlingerne en konstruktion, hvor listen kunne stå uden for den del af aftalen, der handler om Klimabroen, men samtidig være med til at forhandle og tage ansvar for resten af kommunens budget.
Den model kunne der ifølge Østbroen ikke findes opbakning til.
– Når et flertal ikke vil acceptere, at Borgerlisten Østbroen kan stemme særskilt om Klimabroen, så er det også flertallets valg, at Østbroen ikke kan deltage reelt i budgetforhandlingerne, skriver listen.
Anerkender bedre forhandlingsklima
Trods uenigheden om Klimabroen sender Østbroen samtidig en anerkendelse til de øvrige partier for selve forløbet.
Listen fremhæver, at der har været gode samtaler og konstruktive drøftelser og beskriver tilgangen til årets forhandlinger som anderledes end tidligere.
Men det ændrer ikke på konklusionen.
Østbroen mener, at det burde have været muligt at skille spørgsmålet om Klimabroen fra resten af budgettet, så listen kunne deltage i en aftale om kommunens øvrige økonomi.
Angriber også økonomien
Klimabroen er dog ikke Østbroens eneste begrundelse for at stå udenfor.
Listen retter samtidig en markant kritik mod økonomien i aftalen og betegner den som økonomisk uansvarlig.
Østbroen henviser blandt andet til, at den gennemsnitlige ikke-disponerede kassebeholdning ifølge listen ender på minus 54 millioner kroner i 2030. Samtidig henviser listen til et kommunalt styringsmål om en buffer på omkring 100 millioner kroner.
På den baggrund mener Østbroen, at der er en forskel på 154 millioner kroner mellem den budgetterede kassebeholdning og det niveau, kommunen efter listens opfattelse bør have som økonomisk buffer.
Østbroen fremfører desuden, at budgetaftalen ikke løser en række allerede kendte økonomiske udfordringer.
Den bekymring skal blandt andet ses i lyset af, at selve budgetaftalen også peger på betydelig usikkerhed i de kommende år. Aftalen forudsætter eksempelvis en forbedring af kommunens økonomi på 66 millioner kroner årligt fra 2029 som følge af den kommende udligningsreform. Samtidig ligger der endnu ikke udmøntede effektiviseringskrav og budgetforbedringer på 63 millioner kroner i 2029 og 83 millioner kroner fra 2030. Derfor skal kommunaldirektøren udarbejde et mulighedskatalog frem mod budgetlægningen for 2029-2032.
Klimabroen får fortsat penge
Netop i den situation mener Østbroen, at det er forkert fortsat at prioritere penge til Klimabroen.
Budgetaftalen lægger op til at sætte yderligere fart på myndighedsarbejdet omkring blandt andet Klimabroen og Flodbyen. Der afsættes 2,625 millioner kroner i 2027, stigende til 5,625 millioner kroner årligt fra 2029 til 2036, til området. En del af finansieringen hentes fra den eksisterende opsparing til Klimabroen.
For Østbroen er spørgsmålet derfor ikke alene, om listen er for eller imod selve broprojektet.
Det handler også om tidspunktet og prioriteringen af kommunens penge.
– Når kommunen står med store økonomiske udfordringer her og nu, mener vi, at pengene bør bruges på at løse de akutte problemer, vi allerede kender – frem for at lægge penge til side til et projekt, der, hvis det overhovedet bliver realiseret, ligger mange år ude i fremtiden, skriver listen.
Klimabroen er tænkt som både en ny trafikforbindelse over Randers Fjord og en del af kommunens fremtidige beskyttelse mod stormflod. Ifølge kommunen skal projektet samtidig være med til at skabe muligheder for byudvikling omkring havnen og Flodbyen.
Bred aftale uden Østbroen
Dermed ender årets budgetforhandlinger med en usædvanligt bred aftalekreds, men uden Borgerlisten Østbroen.
Listen fastholder, at den gerne ville have taget del i ansvaret for kommunens øvrige budget, hvis Klimabroen kunne være blevet behandlet særskilt.
– Vi vil gerne tage ansvar for Randers. Men vi vil også tage ansvar for den økonomiske virkelighed. Klimabroen skal ikke være adgangsbilletten til at tage ansvar for resten af kommunens økonomi, lyder afslutningen fra Østbroen.
Budgetaftalen blev indgået fredag den 18. september. Det endelige budget skal efter planen behandles og vedtages ved byrådets 2. behandling den 8. oktober.















Kommentarer