“Slottet lever ” – påskeudstillingen I Fussingø fik en god start

Udfordringer med tilkørselsforholdene på grund af det igangværende arbejde med etablering af den nye naturnationalpark i Fussingø afskrækkede ikke hundredevis af gæster, der trods omkørsler alligevel fandt vej til Fussingø Slot, som Palmesøndag havde fernisering på den traditionsrige påskeudstilling.
Dørene blev åbnet klokken 10, så lokalerne var allerede stuvende fulde af gæster, da formand for Fussingø-gruppen, Inger-Lise Mørup, klokken 11 kunne byde velkommen.
Hun redegjorde i sin tale for den renovering af taget, der lige nu pågår. Det er et arbejde, der finansieres af Naturstyrelsen, som står for det udvendige vedligehold af Slottet.
– Det er ikke pænt at se på, men det har sin egen historie, sagde hun.
Den indvendige del står Fussingø-gruppen for, og her har man i februar og marts fået malet trappeafsnit mod øst og og vest, som afslutter en årelang og gennemgribende renovering af slottet.
Inger-Lise Mørup berørte også etableringen af naturnationalparken, som fremover kommer til at påvirke området omkring slottet, og som helt aktuelt gav udfordringer med vanskelige tilkørselsforhold til åbningsdagen. Hun glædede sig dog over, at mange alligevel havde fundet vej til slottet og årets første og traditionsrige påskeudstilling, der i år har 15 udstillere inden for vidt forskellige genrer.
– At pynte vores stuer med alle disse kunstværker er for os en stor glæde hvert år. Efter en lang vinter er det en fornøjelse at se slottet åbne sig (…). At se stuerne blive fyldt op, at høre glade stemmer, møde nye mennesker – Slottet lever. Og så står vi nu her – klar til at åbne udstillingen, sagde hun.
“Glem det daglige pjat”
I år havde Fussingø-gruppen inviteret teolog og forfatter, Flemming Kloster Poulsen, som er en kendt skikkelse på Randers-egnen, til at holde tale og åbne udstillingen.
Han causerede over dét at forundre sig og være til stede i oplevelsen af små detaljer i det, man beskuer.
Flemming Kloster Poulsen citerede den islandske forfatter, Jón Kalman Stefánsson, fra romanen ‘Den gule ubåd’, hvor forfatteren beskriver kunsten “som en ubåd, der driver os igennem farligt farvand”:
“Åh fortæl os noget. Noget, der hjælper mig med at glemme det her daglige pjat. Noget, der driver klynkeriet ud af mig og fortæl det sådan, at det bliver sjovt igen for, at vores unge ven her skal have noget godt og gå hjem på.”
– Og det er lige præcis det, der er på spil i den her påskeudstilling. Her er der noget, der hjælper os med at glemme ‘det daglige pjat’. Og her er der noget, der kan drive klynkeriet ud af os. Her er der i høj grad noget, der fortæller en historie, så det bliver sjovt og fantastisk og underfuldt at være til i den her verden. Noget, der giver os et nyt blik på verden. Og under alle omstændigheder, så er det jo sådan, at når man har være igennem stuerne her, så har vi alle sammen fået noget godt at gå hjem på, sagde han.
Åbent hele påsken
Årets udstilling fik meget ros af de gæster, avisen udsendte talte med på åbningsdagen, hvor flere ligefrem vurderede den som en af de bedste i flere år.
Hvis man gerne vil have den oplevelse med, så kan udstillingen ses i alle påskedagene fra torsdag 17. april til og med mandag 21. april. Alle dage fra klokken 10 til 16.
Entré koster 30 kroner, og der er gratis parkering.
Tilkørsel kan pt. kun ske ad Grovebakkevej fra Viborgvej (Rute 16) på grund af etablering af færiste på asfaltvejei Naturnationalpark Fussingø.
- Der var stor begejstring for udstillingen blandt de gæster, avisens udsendte talte med. Foto: Gitte Hagsholm. Se flere billeder fra udstillingen i galleriet.
Kommentarer