Så bliver det ikke større: Kongen løber med til Royal Run i Randers
Kong Frederik deltager ved Royal Run i Randers. Foto: Matthew James Harrison, Royal Run.
Når 20.000 går eller løber igennem Randers 2. pinsedag til den store motionsfest Royal Run, bliver det i selskab af ingen mindre end Kongen selv. Det afslører kommunen i en pressemeddelelse tirsdag.
Randers har efterhånden en lang tradition for royale besøg i kommunen, og i år kan man se frem til endnu et prominent besøg. Kongehuset har nemlig meddelt, at Hans Kongelige Højhed Kong Frederik deltager ved Royal Run i Randers.
– Det er en fantastisk nyhed. Jeg glæder mig rigtig meget til at byde Kongen velkommen, og dagen er en anledning til at vi kan vise noget af alt det skønne i Randers frem, siger borgmester Rosa Lykke Yde (SF) om nyheden.
Royal Run byder på distancerne One mile, 5 kilometer og 10 kilometer. De konkrete ruter er stadig under udarbejdelse og forventes at blive offentliggjort i løbet af april måned.
– Vi er midt i forberedelserne og uanset hvordan ruterne kommer til at forløbe, så får vi Gudenåen og Randers Fjord som bagtæppe og vores skønne middelalderby. Det bliver helt sikkert en dag hvor motion, fest og fællesskab går hånd i hånd, fortæller Rosa Lykke Yde.
Dagen igennem bliver der også en række sideevents langs ruterne og på byens pladser. Royal Run er nemlig en folkefest, hvor tilskuere langs ruterne spiller en lige så vigtig rolle som deltagerne. Så selvom det ikke lykkedes at få fat i et startnummer, er der stadig god grund til at være med, lyder opfordringen.
Det er fortsat under planlægning, hvad der konkret bliver af underholdning rundt om i byen.
Træn med
Randers Kommune er vært for en række Træn med-arrangementer. Alle kan træne med helt gratis – også uden startnummer til Royal Run.
Ved det første arrangement den 11. januar trodsede omkring 150 kulden ned til 12 graders frost og havde en sjov fælles søndag formiddag på Langvang Idrætscenter.
Næste Træn med-arrangement foregår på søndag den 8. februar klokken 10 til 12, i og omkring Assentoft Hallerne.
Arrangementet gennemføres i samarbejde med SIF Assentoft og starter med fælles opvarmning ved en lokal zumbainstruktør. Herefter er der mulighed for at gå eller løbe den opmålte One Mile-rute. Allerede fra klokken 9 åbner ‘Flyvende Hal’ indendørs i Assentoft Hallerne med masser af leg, bevægelse og sjove aktiviteter for børn. Her kan energien brændes af i trygge rammer, mens grin og fællesskab fylder hallerne.
– Med Royal Run ønsker vi at sætte fokus på fællesskabet og mulighederne for at alle kan være med. Det handler ikke om tempo, præstation eller erfaring – men om at få pulsen op, have det sjovt og være sammen, lyder det fra borgmesteren.
På Randers Kommunes hjemmeside kan man følge med i de kommende datoer for og flere detaljer om Træn med og Royal Run i øvrigt.















Kommentarer