Samfund

Randersprojekt får millionstøtte: Vil bane vejen for neurodivergente i job og fællesskab

Fatma Cetinkaya, der repræsenterer Tryghedsgruppen, kunne for nylig overrække en check på knap en million kroner til Daghøjskolen i Randers. Pressefoto.

En stor gruppe borgere i Randers, der ofte oplever at stå udenfor samfundets fællesskaber, får nu en markant hjælpende hånd. Daghøjskolen i Randers har netop modtaget knap en million kroner fra TrygFonden til et nyt og ambitiøst projekt, der skal gøre det lettere for mennesker med diagnoser som autisme og ADHD at få fodfæste i arbejdslivet og blive en aktiv del af lokalsamfundet.

Det toårige projekt, “Indsats for neurodivergente”, er et af de største sociale initiativer i Randers i nyere tid og forventes at omfatte op mod 160 deltagere. Forløbet kombinerer personlig udvikling, sociale træningsforløb og tæt samarbejde med erhvervsliv og foreningsliv i området.

– Alt for mange med autisme, ADHD og andre diagnoser oplever at blive skubbet ud på sidelinjen. Vi er rigtig glade for TrygFondens støtte, der gør det muligt for os at igangsætte en ny indsats, som hjælper neurodivergente til at blive en del af arbejdsstyrken og fællesskaberne i Randers og omegn – til gavn og glæde for alle, siger Elise Greve, daglig leder på Daghøjskolen i Randers.

Hver femte dansker er neurodivergent

Ifølge undersøgelser regner man med, at omkring 20 procent af befolkningen er neurodivergente – altså mennesker med hjernemæssige forskelle som autisme, ADHD, ADD, OCD eller lignende. Mange klarer sig godt, men alt for mange falder udenfor arbejdsmarkedet, uddannelsessystemet eller sociale netværk, fordi der mangler forståelse og strukturer, der tager højde for deres behov.

I Randers håber man nu, at projektet kan vise nye veje. Deltagerne vil få støtte til at arbejde med selvforståelse, struktur i hverdagen og sociale kompetencer. Samtidig er ambitionen, at de skal styrkes fagligt og personligt gennem målrettede kurser, workshops og fællesskabsaktiviteter.

– Vi ønsker, at flere voksne får et sundt og trygt arbejdsliv, hvor de oplever, at der er plads til og brug for dem, siger Elise Greve.

Virksomheder skal klædes på

En vigtig del af projektet handler ikke kun om deltagerne selv, men også om de omgivelser, de skal indgå i. Mange arbejdspladser og foreninger vil gerne inkludere neurodivergente, men mangler viden og redskaber til at gøre det i praksis.

Derfor vil Daghøjskolen tilbyde kurser og rådgivning til virksomheder og foreninger i Randers. Det handler både om rekruttering, onboarding og fastholdelse, men også om at skabe en kultur, hvor forskellighed ses som en styrke frem for en udfordring.

– Alle har brug for tryghed, meningsfulde aktiviteter og positive fællesskaber. Det gælder også neurodivergente. Vi er glade for at støtte et projekt, der ikke kun hjælper deltagerne selv, men også ruster arbejdspladser og foreninger til at skabe inkluderende rammer. Vi håber, indsatsen i Randers kan inspirere andre dele af landet, siger Fatma Cetinkaya, medlem af TryghedsGruppens regionale råd i Region Midtjylland.

Støtte på 997.742 kroner

Projektet er finansieret af en donation på præcis 997.742 kroner fra TrygFonden. Pengene skal dække alt fra undervisning og individuelle forløb til virksomhedsrettede aktiviteter og evaluering.

Beløbet er en del af TrygFondens brede satsning på trivsel og inklusion, og projektet i Randers er et blandt flere lokale initiativer i Midtjylland, der skal skabe mere tryghed i hverdagen for udsatte grupper.

Kan blive et forbillede

Hvis indsatsen lykkes, kan den få betydning langt ud over Randers. Daghøjskolen håber nemlig, at erfaringerne fra projektet kan bruges som model for andre kommuner og institutioner i Danmark, hvor lignende udfordringer fylder.

– Vi ser et stort potentiale i at udvikle en metode, som andre kan lære af. Vores håb er, at Randers kan blive et eksempel på, hvordan man både støtter de enkelte mennesker og skaber bedre rammer i lokalsamfundet, siger Elise Greve.

For deltagerne betyder projektet dog først og fremmest en ny chance. En mulighed for at finde vej ind i et arbejdsliv, i en uddannelse eller i et foreningsliv – og for at opleve, at der også er plads til dem i fællesskabet.

Kommentarer