Ny udstilling i Mellerup: Livtag med tilværelsen fortolkes på lærredet
’Indian Summer’. Akryl. Af Anne Risom. Pressefoto (beskåret).
Oplev en anderledes kunstudstilling i Mellerup, når Anne Risum åbner for godteposen og viser både malerier, kvalitetstryk af udvalgte malerier samt grafiske værker i Nørhald Kunstforening.
MELLERUP — Anne Risums værker er karakteriseret ved symbolske lagdelte fortællinger. Hun bruger ofte motiver som børn, campingvogne og vasketøj i samspil med naturen. Herigennem udforskes menneskets livtag med tilværelsen og med hinanden.
Risum arbejder primært med olie på lærred, men samtidig udforsker hun det grafiske ved hjælp af teknikken cyanotypi blandet med blæk, akvarel og toneblade. Denne teknik giver en frihed, som maleriet ikke indeholder. Her er det i højere grad eksperimentet og det ukontrollerbare, der skaber værket.
Stilen er ikke fotorealistisk, men derfor kan fotografier godt være udgangspunktet i et værk. Virkeligheden fortolkes gennem kunstneren og får et særligt Anne Risum-twist, der vil være gennemgående i hele udstillingen.
Risum har tidligere udstillet hos Nørhald Kunstforening i september 2020 og har i øvrigt en lang række udstillinger og udsmykningsopgaver bag sig i både Danmark, Frankrig, Norge, England, Italien, Tyskland og USA.
Fernisering
Der er fernisering lørdag den 28. februar klokken 14 til 16 i foyeren på Mellerup Fri- og Efterskole, Almisbakken 19A, Mellerup, 8930 Randers NØ. Her kan man møde Anne Risum, der vil fortælle om sit kunstneriske arbejde. Foreningen byder på en lille forfriskning og musikalsk underholdning.
Udstillingen kan ses allerede fra den 19. februar til den 26. marts alle hverdage klokken 14 til 17, med undtagelse af den 12. til 20. marts, hvor efterskolen er lukket.


















Kommentarer