Nu går den seismiske undersøgelse mellem Randers og Hobro i gang
I januar og februar vil man kunne spotte den karakteristiske vibrationslastbil i et stort område mellem Randers og Hobro. Pressefoto: Guillaume ROBERT-FAMY.
Harbour Energy har nu fået alle tilladelser til den planlagte seismiske undersøgelse, der finder sted i området mellem Randers og Hobro. Undersøgelsen er en vigtig del af Project Greenstore og skal bidrage med data, der viser, om undergrunden i området egner sig til sikker og permanent lagring af CO2 i fremtiden.
Et cirka 500 kvadratmeter stort område mellem Randers og Hobro er tidligere udpeget af statens geologer som et potentielt egnet sted til CO2-lagring. Før en eventuel ansøgning om etablering af et lager kan komme på tale, skal Harbour Energy indsamle data om undergrunden ved hjælp af avanceret seismisk teknologi.
Seismik er en metode til at kortlægge undergrundens struktur ved hjælp af lydbølger, der primært fremkommer ved, at special-lastbiler sender vibrationer ned i jorden. Lydbølgerne bevæger sig ned gennem jordens lag og reflekteres tilbage. Idet bølgerne reflekteres forskelligt i overgangen mellem lagtyper som ler, sandsten og kalk, kan man skabe et meget præcist tredimensionelt billede af undergrunden og dens mange lag.
– Nu kan vi endelig komme rigtigt i gang med den undersøgelse, som vi har forberedt os grundigt på i lang tid. Resultaterne af undersøgelsen vil indgå som en meget væsentlig del af vurderingerne af, om undergrunden i området på sigt kan bruges til sikker og permanent CO2- lagring, siger Henrik Busk, der er efterforskningschef i Harbour Energy og ansvarlig for den seismiske undersøgelse.
Undersøgelsen bliver udført af det franske firma S3 Smart Seismic Solutions, der er Europas førende leverandør af geologiske undersøgelser. De har stor erfaring fra mange lande, herunder Danmark, hvor de tidligere på året gennemførte en lignende undersøgelse på Lolland.

- Vibrationslastbilen til venstre vil være den mest anvendte ved målingerne. Den lille til højre vejer betydeligt mindre og anvendes på områder med større fugtighed og følsomt underlag. Pressefoto.
Sådan foregår undersøgelsen
Den seismiske undersøgelse foregår i fem trin.
Første trin er så småt i gang. Her bliver de 160.000 punkter, hvor der skal lægges geofoner, registreret. Arbejdet foretages af tre hold af et par medarbejdere fra S3 Smart Seismic Solutions.
I landdistrikterne sker det ved, at der bliver sat en halv meter lang bambuspind ned i jorden. I byområder bliver der tegnet et lille kryds med en biologisk nedbrydelig maling, der forsvinder igen efter nogle uger.
Hvert hold har tilknyttet en dansktalende medarbejder fra Rambøll, der hjælper med at overholde alle aftaler med lodsejere og kan svare på spørgsmål fra nysgerrige forbipasserende. Dette arbejde har stået på siden 10. december og fortsætter efter nytår i cirka fire uger.
Fra 9. januar bliver geofonerne lagt ud på de markerede punkter, så de kan opfange signaler fra undergrunden. Udlægning af geofoner foregår til fods og fortsætter til den 18. februar.
Vibrationslastbilerne kører ud den 15. januar og vil følge deres ruter rundt i området frem til slutningen af februar. Når dataindsamlingen er færdig, bliver der ryddet op, og alle geofoner og bambuspinde indsamles til fods, så området kommer til at se ud som før.
De indsamlede data bliver derefter behandlet og analyseret i højt specialiserede computere, hvilket tager flere måneder. Resultatet bliver et detaljeret, tredimensionelt billede af undergrundens geologiske lag og vil indgå i vurderingen af, om området er egnet til sikker og forsvarlig CO₂-lagring.

- Den lille geofon til venstre bliver udlagt i landområder, hvor den lidt større til højre, der er udstyret med GPS, udlægges i byområder. Pressefoto.
Dialog med lodsejere og naboer
Siden foråret har Harbour Energy været i tæt kontakt med de mange lodsejere i området, som har haft mulighed for at stille spørgsmål og få klarhed over, hvad undersøgelsen indebærer – både på deres ejendomme og mere generelt. Alle dele af det seismiske program er planlagt i tæt samspil med relevante myndigheder, de berørte borgere og med stor omtanke for omgivelserne.
– Det har været utrolig lærerigt at møde lodsejerne, hvad enten det har været hjemme hos dem selv til kaCe i deres køkken, på messe i Randers eller til Åben Kontortid i Asferg. Overalt er vi blevet mødt med stor forståelse og nysgerrighed. Hver eneste samtale giver værdifuld indsigt i borgernes bekymringer, holdninger og ønsker. Vi ønsker at fortsætte den tætte dialog og vil allerede først i det nye år invitere til et åbent hus-arrangement, hvor man vil kunne se og mærke en vibrationslastbil i aktion og få en snak med os om projektet, siger Regitze Reeh, kommunikationschef i Harbour Energy.
















Kommentarer