Samfund

Natur og Ungdom Randers inviterer hele familien på træsnitning.

Emil fra Lønnebergs 'fætter', Snitte-Steen, har fundet en god snittepind. Foto: Helle Bing

Lørdag 10. maj kommer Emil fra Lønnebergs ‘fætter’, snittemester Snitte Steen, forbi Randers. Han medbringer godt snittetræ, værktøj at snitte med og en masse røverhistorier.

Det foregår mellem klokken 13 og 15.30 på naturområdet Nordre Fælled, og man behøver ikke at have begået skarnsstreger for at være med, forsikrer Eske Thøgersen fra Natur og Ungdom:

– Det er kun fantasien, der sætter grænser for, hvad man kan få ud af et stykke træ, og hvis man aldrig har prøvet at snitte før, er dette arrangement et godt sted at starte, siger han.

Natur og Ungdom lover masser af inspiration og mulighed for at få nogle gode grin undervejs. Der bliver også hygge omkring bålet, hvor der laves smagsprøver over gløder.

Området ved Nordre Fælled har de ideelle rammer for hygge og gode oplevelser i naturen, så arrangementet kan også være inspiration til andre naturoplevelser.

Man behøver ikke tilmelde sig på forhånd. Arrangementet er tilrettelagt for familier med børn på 6 til 12 år, men alle er velkomne, lyder meldingen.

Man mødes for enden af Gl. Jennumvej ved natur-mødestedet Myretuen. Der er gratis adgang.

 

Kommentarer