Samfund

Mere asfaltarbejde i byen: Fra søndag 19. april er det Hadsundvejens tur

Asfaltarbejdet bliver udført på strækningen markeret med gul. Kort: Randers Kommune.

I perioden fra søndag den 19. april til mandag den 4. maj 2026 skal Hadsundvej have ny asfalt på strækningen fra Stjernekrydset til rundkørslen ved Ringboulevarden. Arbejdet bliver udført om aftenen og natten, hvor vejen er spærret. I dagtimerne og i perioden 22. til 25. april er der åbent for trafik i begge retninger.

Kører du ad Hadsundvej i det centrale Randers, skal du være opmærksom på et større asfaltarbejde, der går i gang i den kommende tid.

Det drejer sig om strækningen fra stjernekrydset til rundkørslen ved Ringboulevarden, hvor der i perioden fra søndag aften den 19. april til og med natten til mandag den 4. maj bliver lagt ny asfalt.

Med over 11.500 køretøjer i døgnet er det en af de mest trafikerede strækninger i det centrale Randers, og for at genere trafikken mindst muligt bliver arbejdet udført i aften- og nattetimerne. Her vil vejen være spærret for trafik i begge retninger i tidsrummet 18.00-06.00 fra søndag den 19. april til og med natten til onsdag den 22. april og igen fra søndag den 26. april til og med natten til mandag den 4. maj.

I dagtimerne og i perioden 22. til 25. april, hvor der ikke arbejdes, vil der være åbent for trafik i begge retninger, og strækningen kan passeres med forsigtighed.

Cyklister og gående vil have mulighed for at passere arbejdet hele døgnet, mens busser, der normalt kører på strækningen, vil være omlagt, når der er spærret. Her kan passagerer finde opdateret trafikinfo på Midttrafiks hjemmeside. Endelig vil brand og redning til enhver tid kunne få adgang til at køre ind i området.

Beboere er informeret om arbejdet

Randers Kommune har udsendt et informationsbrev i e-Boks til beboere i området. Her bliver de opfordret til at parkere i nærliggende gader, hvis de skal til/fra deres bolig, mens der er spærret. Ved uopsættelige behov for at komme til/fra sin bolig med bil, mens der er spærret, kan beboere tage direkte kontakt til asfaltarbejderne, der finder en løsning, hvor det er muligt.

Asfaltarbejdet begynder med affræsning af det gamle slidlag fra søndag den 19. april til og med natten til onsdag den 22. april. Fra søndag den 26. april og frem til og med natten til mandag den 4. maj bliver der lagt ny asfalt og lavet opkørselsramper. Arbejdet vil i perioder være støjende.

Randers Kommune forventer, at arbejdet bliver færdigt natten til mandag den 4. maj. Der kan dog ske ændringer i tidsplanen som følge af vejret eller uforudsete tekniske udfordringer.

 

Kommentarer