Debat og politik

Flodbyen: Klimasikring, økonomi og livskvalitet

Af Erik Bo Andersen, Østbroen

Medlem af byrådet, Randers Kommune

Det er svært at forstå logikken i, at AP Ejendomme kan tillade sig at kræve en såkaldt Klimabro til mellem en halv og trekvart milliard kroner – fuldt ud finansieret af skatteborgerne i Randers Kommune – som forudsætning for deres investeringer i Flodbyen.

En såkaldt Klimabro som på ingen måder løser noget som helst, snarere tværtimod.

Mens borgerne ifølge Byrådsflertallet og AP Ejendomme skal betale for en bro, der primært tilgodeser private investorers adgang og værdistigning, bidrager AP Ejendomme ikke selv til den helt nødvendige klimasikring af området. Dermed overlades hele regningen til fællesskabet, mens gevinsten privatiseres. Og lad os huske: Randers Kommune er økonomisk ude i tovene. Når velfærden presses af besparelser, har vi ganske enkelt ikke råd til et prestigeprojekt i milliardklassen.

Der findes smartere løsninger. I andre havnebyer integreres klimasikringen i selve byudviklingen: højvandsmure, hævede terræner, rekreative områder og klimatilpasset infrastruktur. På den måde bliver klimasikringen både billigere, bedre og til glæde for alle – ikke kun for en enkelt investor.

Klimabroen er ikke et ultimatum, eller en nødvendighed for udvikling af Flodbyen, så hvorfor så fastholde det umulige, når der findes andre og bedre løsninger, der er til at betale.

Samtidig bør Flodbyen udvikles med mere plads og luft mellem byggerierne og højden på byggerierne skal ned. Hvis området ikke skal ende som en tæt, privat enklave, må der skabes grønne frirum og parker, hvor alle borgere kan færdes og trives. Det giver lys og luft og højere by kvalitet, styrker fællesskabet og øger livsglæden – samtidig med at det er en investering i et grønnere, mere attraktivt Randers.

Skal Flodbyen blive et forbillede for fremtidens byudvikling, kræver det, at vi tænker smartere: økonomisk ansvarligt, klimamæssigt bæredygtigt og med fokus på livskvalitet for hele byen – Så kom nu til fornuft og lad os i fællesskab finde de rigtige løsninger.

Synes du som borger at regningen for klimabroen skal ende hos dig, som så betyder besparelser på de nære kommunale opgaver, så stem som du plejer, men hvis du IKKE synes at det er ok, så stem på Østbroen

I Østbroen ønsker vi en anden retning og ikke mere af det samme.

 

Kommentarer