Kultur

Henrik Knudsen og Den Skaldede Kok fortalte

Se billedserie

I pausen under optagelserne til DAHL på HACK blev der serveret burgere og pommes frites, samt skænket øl og sodavand fortsatte optagelserne.

Næste gæst på scenen var selveste ejeren af Memphis Mansion Henrik Knudsen. Han slap ikke for at fortælle hvordan interessen for Elvis Presley opstod.

Han var 8 år da han første gang hører nummeret ”Burning Love.” Sangen vækker Knudsens interesse for Elvis Presley, og da Elvis dør den 16. august 1977 bliver Henrik Knudsen meget betaget over, hvor betydningsfuld Elvis var for så mange mennesker.

I 1990 startede han The Official Elvis Presley Fan Club of Denmark, og i 1993 åbnede den første Elvis-udstilling i Randers.

Da han fortalte om sine planer med at etablere et Graceland i Randersvar forældrene var meget skeptiske. De var ikke de eneste. Også banken og revisoren var særdeles skeptiske.

– Nu har jeg levet af Elvis-feberen i 27 år, og jeg er her stadigvæk, sagde Henrik Knudsen, som samtidig fortæller, at det ikke er ualmindeligt, at nogle af de bankdirektører, som den gang sagde nej, nu kommer og klapper ham på skulderen, og siger, at de vidste nu godt, at det ville blive en succes.

Den 16. august i år er det 40 år siden at Elvis døde. I den anledning rejser Henrik Knudsen sammen med 60 danske turister til hans grav, hvor der forventes 100.000 gæster.

Det er ikke uden grund, at der i kælderen på Memphis Mansion hænger et skilt med teksten:

”USA har haft mange præsidenter, men kun én konge.”

Det er heller ikke uden grund, at Henrik Knudsen er æresborger i Memphis og Mississippi.

Sidste gæst var Den Skaldede Kok med det borgerlige navn Carsten Olsen. Manden med de mange tatoveringer og store overarme lignede mere en rocker end en kok. Straks han kom på scenen forvandlede han sig til hyggelig bamsefar med højt humør. Han fik alle til at grine, da han med sin typiske københavnerdialekt malende fortalte om sin skolegang, som han ikke havde lyst til at følge.

Til eksamen i dansk trak han lige nøjagtig den eneste tekst, som han havde læst, og fik et flot 10 tal. Det samme skete i et andet fag, hvor han fik ni.

– Så nægtede jeg at gå op til flere eksaminer. Nu var mit gennemsnit jo så fint, grinede han.

Senere måtte han erkende, at han også måtte fremvise karakterer i bl.a. regning. Derfor var han henvist til at skrive dem selv, og tildelte sig et 6 tal for at det ikke skulle vække opsigt.

Alligevel lykkedes det at blive kokkeelev på Hotel D’Angleterre i København, og laver med jævne mellemrum har lavet mad til de kongelige.

På scenen lavede han en pizza til værten Søren Dahl, og fortalte om de to gange, hvor han har været i overhængende livsfare på grund af sygdom.

Udover at lave mad, spiller Den Skaldede Kok også musik. Han er en habil bassist, og spiller i ”Midnight Blues” og sammen med den legendariske countrysangerinde Tamra Rosanes i ”Rockabilly Heart.”

Den Skaldede Kok er ambassadør for foreningen ”Familier med kræftramte børn.” I den egenskab kørte han direkte fra Randers til Hobro, hvor han skulle kokkerere for foreningen.

Kommentarer