Fusion Randers: Hvem vi peger på som borgmester?

Debatindlæg af Jesper Bræmer, Fusion Randers

Spørgsmålet er kommet flere gange og det er et meget relevant spørgsmål, så det er fuldt forståeligt mane er nysgerrig. Reelt set er vi ligeglad med hvilken farve borgmesteren har og hvad navnet er – men vi er borgerligt funderet, så selvfølgelig har vi nogle præferencer.

Det vi mener der skal til, er en borgmester der kan samle så stort et flertal bag sig som muligt. Vi vil ikke ende ud i samme situation som vi har set de sidste mange gange, hvor et valg pludselig bliver afgjort med penge og poster, til de som vil pege på en bestemt borgmester.

Den her gang skal det handle om politisk indhold; for borgernes skyld. Så, vi har et udgangspunkt der hedder, at vi vil pege på den borgmester, der kan få det største flertal bag sig. Det vil skabe ro, og vise at de som tør tage ansvar får indflydelse, og de som blot ønsker at stå i hjørnet og pege fingre, kan få lov til at stå der alene.

Randers Kommune har brug for en ny politisk kultur, hvor det er ansvarlige politikere der i fællesskab tager ansvar for borgernes velbefindende. Giver det mening?

Kommentarer